Home                                                                                                                                                           
 

gazetatelegraf.com

 DOMAIN REPORT  
  • Website Report
  • Server Report
  • Traffic Rank
  • Reach
  • Pageviews
  • Pageviews/User
  • Bounce
  • Time on Site
  • Search


Ip164.138.216.84
Statusok
CountryCodeFR
CountryNameFrance
RegionCode-
RegionName-
City-
ZipPostalCode-
Latitude46
Longitude2
Alexa traffic rank for gazetatelegraf.com:
Time RangeTraffic RankChange 
1 month233,47245,877%
3 Months267,37811,152%
Percent of global Internet users who visit gazetatelegraf.com:
Time RangeReachChange 
1 month0.000559%
3 Months0.000508.04%
Percent of global pageviews on gazetatelegraf.com:
Time RangePageviewsChange 
1 month0.000014324%
3 Months0.00001259.97%
Daily pageviews per user for gazetatelegraf.com:
Time RangePageviews/UserChange 
1 month2.314%
3 Months2.302.13%
The percentage of visits to gazetatelegraf.com that consist of a single pageview:
Time RangeBounce %Change 
1 month24.216%
3 Months25.840%
Daily time on site for gazetatelegraf.com:
Time RangeTime on Site(minutes)Change 
The percentage of visits to gazetatelegraf.com that came from a search engine:
Time RangeSearch %Change 
1 month27.53%
3 Months26.61%
 
Owner Name: -
Owner Email: -
Adress: -
Owner Phone: -
gazetatelegraf.com
gazetatelegraf.com 7.04 out of 10 based on 18 ratings.
Info gazetatelegraf.com
Alexa Rank: 246,875
Title: Gazeta Telegraf - Me ne dita nis ndryshe
Description: gazetatelegraf.com visitors, seo, traffic and competition. Website located in France. Has the following nameservers: ns75.superhosting.bg, ns76.superhosting.bg. With ip 108.162.193.39. World rank is 246875.
Visits per day: 4,887
Daily Ads Revenue: $16.18
Website Worth: $ 7,281
Creation Date: 2006-06-01
Domain Age: 8years 326days
Domain Expires: N/A
Server Location: France
Domain Registrar: GODADDY.COM, LLC
Ip: 108.162.193.39
Last update:
06-01-2014 23:39:28 (1 year ago)
 

WEBSITES LIKE gazetatelegraf.com

ALEXA TRAFFIC & RANK BY COUNTRY
Update graph to the last: 7 days | 1 month | 3 months | 6 months
Compare gazetatelegraf.com to:
 

www.gazetatelegraf.com

Worldwide Traffic Rank
Country Rank
    
United States:
101,929
    
Albania:
271
    
Italy:
33,454
    
Greece:
41,142
    
Germany:
208,817
    
France:
108,475
    
Canada:
101,386

Websites Hosted On Same Network Analysis
Domain Daily traffic Daily earnings Rank Ip Adress
    actualidadlocal.es ≈2,315$8.36493,50537.59.28.11
    noticiasdealmeria.com ≈3,409$11.71313,10137.59.28.11
    diabloarea.net ≈1,779$6.76620,68237.59.28.182
    allsacred.ru ≈904$4.031,461,44037.59.28.182
    bella24.it ≈904$4.031,301,04737.59.28.63
n/a moremotoracing.net ≈644$3.21,682,31337.59.28.138
n/a likeplus.fr ≈0$0037.59.28.14
n/a neverwinter.net.ru ≈405$2.42,591,81137.59.28.182
n/a maxigadget.com ≈0$0037.59.28.209
n/a haircutbar.com ≈300$2.023,778,08837.59.28.63

Websites with similar rank Analysis
Rank Website Ip adress Primary Country
246,870webzine.pl195.242.93.89     Poland
246,871metenyo.com203.189.109.88 Japan
246,872modernistcuisine.com205.186.183.208n/a
246,873juniata.edu192.112.102.5     United States
246,874soideas.cn122.226.212.240n/a
246,875gazetatelegraf.com37.59.28.165n/a -
246,876sparkmovies.com66.96.147.101     India
246,877jocuri.woow.ro174.120.103.12n/a
246,878tatort-fundus.de212.72.39.138n/a
246,883belirams.com209.44.115.201     India
246,885yanchang.com222.73.204.117n/a

Search Engine Report
Google Page Rank:  
Google Indexed Links: show google links
Yahoo Indexed Links: Go to http://siteexplorer.search.yahoo.com and type gazetatelegraf.com
Google backlinks: Go to www.google.com and type link:gazetatelegraf.com
Yahoo backlinks: Go to http://siteexplorer.search.yahoo.com and type gazetatelegraf.com
Dmoz: No
Tags:
Domain Archive: Go to http://whois.domaintools.com and type your site.

IP & Spy Tools
Nameservers: HANK.NS.CLOUDFLARE.COM : 173.245.59.116
LOLA.NS.CLOUDFLARE.COM : 173.245.58.132
Adsense ID: not found
Analytics ID: UA-32092238
Same Adsense Account: not found
Same Analytics Account: not found
Similar Sites:
  *adsense and analytics checked for domain root only, and no subpages.

DNS Records
HostTypeTarget / IPClassTTLOther
cf-protected-www.gazetatelegraf.com.cdn.cloudflare.netA141.101.117.88IN5 
cf-protected-www.gazetatelegraf.com.cdn.cloudflare.netA141.101.116.88IN5 
www.gazetatelegraf.comCNAME IN5target: www.gazetatelegraf.com.cdn.cloudflare.net
cf-protected-www.gazetatelegraf.com.cdn.cloudflare.net has address 141.101.117.88
cf-protected-www.gazetatelegraf.com.cdn.cloudflare.net has address 141.101.116.88

Headings - Seo Onpage
H1H2H3H4H5H6
00161300
H3
Postimet e fundit
Tema e ditës
Sociale
Ekonomi
Kulturë
Rrethet
Kronikë
Bota & Rajoni
Sport
MotiTirane, AL
Anketa
Më të vlerësuara
Komentet Më të Fundit
Twitter Follow Me
Facebook
Google+
H4
Ja si e vodhën dhe e rropën CEZ-in
Rritja ekonomike, 1,8% për Shqipërinë në vitin 2013
Ornela Bardhi:Ti japësh zemrën një mashkulli është përgjegjësi
BERAT/ Sot përkujtohet 70-vjetori i vrasjes së Margaritës dhe Kristaq Tutulani
Shteti duhet të mbrojë femrat që ngacmoh...
Fier, shpërthim në një pus nafte, evakuo...
Ja përse shteti ka rënë përballë krimit...
Rrëzohet Presidenti i Egjiptit, Moham...
Frank SHKRELI/ Ndikimi i pavarësisë Amer...
Joe Biden: “Shqipëria ka punë të vështir...
Haxhia: “Tre klube të Serisë A pas Sadik...
Idriz Muço, notari i parë shqiptar që k...
Erjon Bogdani: “Është ende herët për të...

Onpage data links

Internal Links

TextTitleLink
Gazeta Telegrafhttp://gazetatelegraf.com/
Kryefaqjahttp://gazetatelegraf.com/
Editorialhttp://gazetatelegraf.com/category/editorial/
Politikehttp://gazetatelegraf.com/category/politika-2/
Opinionhttp://gazetatelegraf.com/category/opinion/
Socialehttp://gazetatelegraf.com/category/sociale/
Intervistahttp://gazetatelegraf.com/category/intervista/
Ekonomihttp://gazetatelegraf.com/category/ekonomi/
Kronikëhttp://gazetatelegraf.com/category/kronike/
Dosierhttp://gazetatelegraf.com/category/dosier/
Kulturëhttp://gazetatelegraf.com/category/kulture/
Humor dhe Satirëhttp://gazetatelegraf.com/category/kulture/humor-dhe-satire/
Sporthttp://gazetatelegraf.com/category/sport/
Suplementihttp://gazetatelegraf.com/category/suplementi/
Drejtësia Shqiptarehttp://gazetatelegraf.com/category/suplementi/drejtesia-shqiptare/
Dritarja e Intelektualithttp://gazetatelegraf.com/category/suplementi/dritarja-e-intelektualit/
Emigracioni Shqiptarehttp://gazetatelegraf.com/category/suplementi/emigracioni-shqiptare/
Femra Shqiptarehttp://gazetatelegraf.com/category/suplementi/femra-shqiptare/
Mjeksorehttp://gazetatelegraf.com/category/suplementi/mjeksore/
Pena Shqiptarehttp://gazetatelegraf.com/category/suplementi/pena-shqiptare/

External Links

TextTitleLink
http://www.taci-oil.com
ilir hoxhahttp://YAHOO.
Vinjolahttp://skam
Dukatasihttp://feisbook
Dukatasihttp://feisbook
Numri i vizitorëvehttp://statcounter.com/
slots onlinehttp://onlineslots-portal.com
online casinoshttp://onlinecasinos-brand.com/
online slotshttp://onlineslots-elite.com/
live casinohttp://onlinecasino-trust.com
gamblinghttp://onlinecasino-trust.com
online casinohttp://onlinecasino-new.com/
online pokieshttp://onlinepokies-elite.com/
casino siteshttp://bestonlinecasino-new.com
Follow Mehttps://twitter.com/GazetaTelegraf

Backlinks Scheme

Backlinks Graphic

Safety
Avg AntivirusSafe
Wot RaitingPoor
SiteAdvisorNot yet rated
Child SafetyNot yet rated

Search Volume Index

Whois Report
The data contained in GoDaddy.com, LLC's WhoIs database,
while believed by the company to be reliable, is provided "as is"
with no guarantee or warranties regarding its accuracy.  This
information is provided for the sole purpose of assisting you
in 

Time Elapsed: 0.03462 sec