Home                                                                                                                                                           
Advertisement

balkanweb.com

 DOMAIN REPORT  
  • Website Report
  • Server Report
  • Traffic Rank
  • Reach
  • Pageviews
  • Pageviews/User
  • Bounce
  • Time on Site
  • Search

BalkanWeb, që nga krijimi i saj në shkurt të vitit 2000, është faqja kryesore e lajmeve për Shqipërinë, e cila i përcjell lajmet me foto dhe video në kohë reale. Mbulon me lajme të gjithë shqipërinë dhe rajonin, ajo i përfshin të gjitha kategoritë: shqipëri, politik, kosovë, sociale, ekonomi, sport, kronika, lajme me orë, periferi, rajon, bota, analiza, intervista, kulturë, teknologji, informatikë, sondazhe, forum, blog, diskutime, horoskop, parashikimi i motit, balkanweb tv, fotogaleri etj. English versions: Balkanweb, is the first interactive site about balkan region. It gives news, and other information about tender, investments, documents, organization, internet, news and press, media and reports for all the countries of the region.

Ip198.57.169.199
Statusok
CountryCodeCA
CountryNameCanada
RegionCode02
RegionNameBritish Columbia
CityVancouver
ZipPostalCodev6b4x6
Latitude49.25
Longitude-123.133
Alexa traffic rank for balkanweb.com:
Time RangeTraffic RankChange 
1 Day9,101503%
7 Days7,0941,610%
1 month6,525% 
3 Months6,773% 
Percent of global Internet users who visit balkanweb.com:
Time RangeReachChange 
1 Day0.00803.81%
7 Days0.008216.96%
1 month0.00837%
3 Months0.0083533.76%
Percent of global pageviews on balkanweb.com:
Time RangePageviewsChange 
1 Day0.0005612%
7 Days0.0005277.34%
1 month0.0004978.0%
3 Months0.00049536.87%
Daily pageviews per user for balkanweb.com:
Time RangePageviews/UserChange 
1 Day5.920%
7 Days5.712%
1 month5.320.8%
3 Months5.494.69%
The percentage of visits to balkanweb.com that consist of a single pageview:
Time RangeBounce %Change 
1 Day19.814%
7 Days22.323%
1 month24.38%
3 Months22.18%
Daily time on site for balkanweb.com:
Time RangeTime on Site(minutes)Change 
The percentage of visits to balkanweb.com that came from a search engine:
Time RangeSearch %Change 
1 Day9.94%
7 Days9.411%
1 month9.922%
3 Months8.813%
Advertisement
balkanweb.com
balkanweb.com 8.30 out of 10 based on 46 ratings.
Info balkanweb.com
Alexa Rank: 3,527
Title: Balkanweb.com \"Publicitet\"
Description: BalkanWeb, që nga krijimi i saj në shkurt të vitit 2000, është faqja kryesore e lajmeve për Shqipërinë, e cila i përcjell lajmet me foto dhe video në kohë reale. Mbulon me lajme të gjithë shqipërinë dhe rajonin, ajo i përfshin të ...
Visits per day: 293,048
Daily Ads Revenue: $880.24
Creation Date: 2000-02-29
Domain Age: 18years 91days
Ip: 104.27.178.145
Last update:
27-05-2017 20:26:11 (12 months ago)
Advertisement

ALEXA TRAFFIC & RANK BY COUNTRY
Update graph to the last: 7 days | 1 month | 3 months | 6 months
Compare balkanweb.com to:

www.balkanweb.com

Worldwide Traffic Rank
 

Country Users Rank
    
Albania:
43.8 6
    
United States:
14.3 7690
    
Italy:
7.4 1763
    
Greece:
5.0 1096
    
United Kingdom:
4.7 3590
    
Germany:
4.6 4974
    
Canada:
3.8 2605
    
Serbia:
3.1 397
    
Switzerland:
2.1 1162
    
Macedonia:
1.4 225

Websites Hosted On Same Network Analysis
Domain Daily traffic Daily earnings Rank Ip Adress
    europaholidayus.com ≈644$3.21,544,626104.27.178.130
    sheershanews.com ≈904$4.031,310,074104.27.178.236
    alahmad.com ≈644$3.21,624,366104.27.178.51
    riskyjatt.com ≈4,088$13.72265,900104.27.178.80
n/a coloring-page.net ≈904$4.031,182,579104.27.178.103
n/a codeclimber.net.nz ≈1,445$5.78762,444104.27.178.124
n/a howtotube.com ≈73$0.9416,308,473104.27.178.125
n/a cbdaweb.org.br ≈1,147$4.81968,676104.27.178.132
n/a ipmt-fms.com ≈52$0.7419,038,670104.27.178.182
n/a pastinfo.am ≈4,088$13.72255,185104.27.178.205
n/a actorpoint.com ≈2,603$9.27423,975104.27.178.228
n/a etgiftstore.com ≈300$2.023,562,046104.27.178.235
n/a abcm.org.br ≈4,887$16.18248,807104.27.178.30
n/a harwoodgolfclub.com ≈94$1.0712,016,327104.27.178.32
n/a napolcom.gov.ph ≈2,603$9.27447,208104.27.178.5
n/a dancehallarena.com ≈13,379$41.5582,539104.27.178.60
n/a anabirchall.ro ≈134$1.38,000,304104.27.178.68
n/a apple-history.com ≈2,170$7.91528,944104.27.178.82
n/a getglue.com ≈4,088$13.72258,219104.27.178.84
n/a youngdesign.com ≈86$0.9313,364,533104.27.178.97

Websites with similar rank Analysis
Rank Website Ip adress Primary Country
3,521pinksfanclub.faithweb.com64.136.20.44n/a
3,522veneto.paginegialle.it63.80.4.11     Italy
3,523krimi.aktuality.sk91.235.52.35     Slovakia
3,524commuterservices.utah.edu155.97.149.114n/a
3,525hichannel.hinet.net202.39.224.10n/a
3,527balkanweb.com104.27.178.145n/a -
3,528sonuc.osym.gov.tr193.140.115.107n/a
3,529donfilippirestaurant.8m.com64.136.20.39     Sudan
3,530f.webring.com216.105.40.164     United States
3,532members.verizon.net206.46.230.44     United States
3,5338k.com64.136.20.37     Sudan

Search Engine Report
Google Page Rank:  
Google Indexed Links: Go to www.google.com and type site:balkanweb.com
Yahoo Indexed Links: show yahoo links
Google backlinks: show google backlinks
Yahoo backlinks: show yahoo backlinks
Dmoz:
  • Shqip/Lajme
Tags: Balkanweb balkanweb balkan web Ballkanweb balkanwebtv balkanweb tv ballkanwebtv ballkanweb tv ballkanweb Balkans Ballkan Ballkani Balkan balkans ballkan ballkani balkan rajoni rajon lajm lajme lajmi lajmet e sotme artikuj artikull artikulli lajmerime lajmerim lajmerimi Albania exchange gazetat online lajmet sot lajme me ore gazeta shqiptare newspaper weather sms horoscope tension travell news investments tenders documents organizations internet news and press poll news of Kosovo news of Balkans news of Albania sport Kosovo Macedonia Romania Yugoslavia Serbia Bulgaria Croatia Greece Hungary Montenegro lajme nga rajoni rajoni i shqiperise rajoni i kosoves rajoni i maqedonise rajoni i greqise international news daily newspaper national politics science business breaking news business technology technology
Domain Archive: Click here to view details

IP & Spy Tools
Country: AL US IT GR GB DE CA RS CH MK
Nameservers: BOB.NS.CLOUDFLARE.COM : 173.245.59.104
RUTH.NS.CLOUDFLARE.COM : 173.245.58.143
Adsense ID: not found
Analytics ID: not found
Same Adsense Account: not found
Same Analytics Account: not found
Similar Sites: shekulli.com.al kohajone.com gazetatema.net korrieri.com zeripopullit.com sportishqiptar.com.al biznesi.com.al albanianmail.co.uk pages.albaniaonline.net zeriyt.com
  *adsense and analytics checked for domain root only, and no subpages.
Time Elapsed: 0.17405 sec